تبلیغات
بزرگترین سایت تخصصی روانشناسی

بزرگترین سایت تخصصی روانشناسی

ADS
نویسنده : SM AFGHAHI شنبه 3 بهمن 1388, 05:52 ب.ظ

 

 

مناظره "رسانه و جنگ نرم " -1

موسوی:تهاجم فرهنگی یكی از ابعاد جنگ نرم بود

خبرگزاری فارس: سیدنظام الدین موسوی مدیر مسئول روزنامه جوان گفت: آمریكاییها مرحله به مرحله ابعاد جنگ نرم را تغییر دادند كه تهاجم فرهنگی یكی از این ابعاد بود.

 

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس مناظره "رسانه و جنگ نرم " با حضور سید نظام موسوی مدیر مسئول روزنامه جوان و محمد وكیلی مدیر مسئول روزنامه ابتكار عصر امروز سه شنبه در دانشكده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
سید نظام‌الدین موسوی مدیر مسئول روزنامه جوان هم در بخش اول سخنان خود با بیان اینكه جنگ نرم موضوع یا پدیده ای جدیدی نیست كه طی ما‌ه‌های اخیر به وجود آمده باشد گفت: جنگ نرم حتی به قبل از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد و به لحاظ تاریخی همیشه در كنار جنگ سرد جنگ نرم هم وجود داشته است.
وی افزود: جنگ سخت عبارت است از روش‌‌ها و ابزاری كه یك كشور یا قدرت برای تسخیر یك سرزمین یا حذف آن به كار می‌گیرد.
مدیر مسئول روزنامه جوان ابراز داشت: ابزارهای نظامی در گذشته مثل امروز نبودند و در جنگ‌های تاریخی می‌بینیم كه رجز خوانی وجود دارد كه در جنگ‌ها برای ایجاد رعب و وحشت و تاثیر گذاری در اذهان طرف مقابل از آن استفاده می‌شده است.
موسوی تصریح كرد: جنگ نرم بعد از ورود جامعه انسانی به دوران مدرنیته به عرصه جدیدی وارد شد اما شاكله آن همان است كه در قدیم بود.
وی به نقش رادیو برای تاثیر گذاری در اذهان طرف‌های درگیر در جنگ جهانی اول اشاره و خاطر نشان كرد: رادیو در جنگ جهانی اول در كنار توپ و تانك قرار داشت و در جنگ تاثیر گذار بود. اما در جنگ سرد به دلیل اینكه فضای بین المللی به لحاظ نظامی به یك موازنه‌ای رسیده بود كه طرفین نمی‌توانستند با ابزار نظامی همدیگر را شكست دهند از همین رو به جنگ نرم روی آوردند.
مدیر مسئول روزنامه جوان ادامه داد: در آن زمان جنگ نرم خصوصا از جانب غربی‌ها علیه شوروی به كار گرفته شده كه كتاب «قلعه حیوانات» یك نمونه از اقدامات غربی‌ها برای تاثیرگذاری در جامعه شوروی بود كه استفاده شد، اما شوروی‌ها هم از قدرت نرم در مقابل غربی‌ها استفاده كردند.
موسوی افزود: هر چند آنچه كه موجب فروپاشی شوروی شد جنگ نرم بود ولی مشكلات داخلی شوروی هم در فروپاشی آن تاثیر گذار بود.
وی اظهار داشت: بعد از مدت‌ها كه آمریكاییها مرحله به مرحله ابعاد جنگ نرم را تغییر دادند كه دیدیم تهاجم فرهنگی یكی از این ابعاد بود.
در ابتدای این مناظره وكیلی در خصوص جنگ نرم و پیدایش آن گفت: بعد از جنگ جهانی دوم و با پیدایش مفهوم جنگ سرد شاهد تغییر رویكرد در موازنه قدرت در عرصه بین الملل بودیم.
وی افزود: انقلاب اسلامی ایران یك پدیده و محصول فرایند قدرت نرم بود كه توانست بازی جنگ نرم را به درستی مدیریت كند كه ما امروز سر سفره آن هستیم.
مدیر مسئول روزنامه ابتكار با بیان اینكه اگر كشوری قدرت نرم داشته باشد حتما به جنگ نرم روی می‌آورد اظهار داشت: جنگ نرم مخصوص دیروز و امروز ما نیست، محصول تغییر رویكرد در صحنه بین المللی است و دنیا 30 سال است كه میوه قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران را و عمق یافتن قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران می‌‌‌بییند.
وكیلی افزود: همه كشورها با تكیه به داشته های قدرت نرم خود به سوی جنگ نرم می‌روند و ایران هم به همان اندازه‌ای كه از قدرت نرم برخوردار است از آن استفاده می‌كند.
وی مطرح كردن بحث جنگ نرم در شرایط فعلی را ابهام ساز و دور كردن آن از فلسفه پیدایش‌اش دانست.
مدیر مسئول روزنامه ابتكار در ادامه این مناظره و در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه وقتی پذیرفتیم كه قدرت سخت به قدرت نرم تبدیل شده است، باید بپذیریم كه جنگ سرد نیز به جنگ نرم تبدیل شده است، گفت: قدرت نرم دو حالت درونی و بیرونی دارد كه در حالت درونی برای مثال رئیس جمهور با مردم گفت و گو می‌كند و دیدار دارد.
وی در خصوص مقایسه دولت‌ها بعد از انقلاب اسلامی در زمینه استفاده از دیپلماسی عمومی تاكید كرد: با توجه به شعارهای عدالت خواهانه‌ای كه انقلاب به ارمغان آورد در دولت‌های بعد از انقلاب از جهت دیپلماسی عمومی كارنامه خوبی داریم.
مدیر مسئول روزنامه ابتكار در همین خصوص به دوران ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه‌ای اشاره و آن را به لحاظ توجه به دیپلماسی عمومی در لایه بیرونی شایسته خواند و تاكید كرد: دولت هاشمی كمترین توجه را به دیپلماسی عمومی داشت و یكی از مهمترین ضعف‌های آقای هاشمی این بود كه به سطح قدرت بیرونی دیپلماسی عمومی معتقد نبود از همین رو بیشترین اشكالات نسبت به حقوق بشر در داخل ایران را در این دولت به ما گرفتند.
وكیلی ابراز داشت: البته شاید هاشمی معتقد بود كه عدالت تا زمانی كه همه جا آباد نشود امكان پذیر نیست و معتقد بود كه اول باید مردم را سیر كرد تا آنگاه آنها احساس عزت كنند.
وی بیان كرد: اما خاتمی در دوران اصلاحات بیشترین اهتمام را به دیپلماسی عمومی داشت و بیشتر عملكرد را در ارتباط با سطح بیرونی قدرت نرم در دیپلماسی عمومی به كار گرفت.
مدیر مسئول روزنامه ابتكار با بیان اینكه در زمان حاكمیت اصلاح طلبان با اقدامات خاتمی كسانی كه داعیه سكولاریزه سازی كشور را داشتند خلع سلاح شدند عنوان داشت: قدرت نرم می‌تواند مقبولیت را در بین اقشار جامعه به ارمغان بیاورد.
وكیلی در خصوص استفاده دولت نهم از دیپلماسی عمومی گفت: احمدی نژاد پا جای پای خاتمی گذاشت و با توجه به تلاش سیری ناپذیری كه به دیپلماسی عمومی داشت توانست در این زمینه موفق باشد اما دولت احمدی نژاد و خاتمی از نظر سطح درونی قدرت نرم قابل نقد هستند.
وی توان اقتصادی، رضایت مندی افكار عمومی در داخل كشور و انسجام ملی را از شاخص‌های قدرت نرم دانست و افزود: اگر كشوری از لحاظ شاخص‌های درونی در سطح قابل قبولی باشد از لحاظ قدرت نرم در سطح قابل قبولی قرار می‌گیرد.

 
دانلود فایل

دسته بندی : روانشناسی سیاسی ,» نمونه سوال روانشناسی بازرگانی ( یکشنبه 25 دی 1390 )
» جنگ نرم 2 ( شنبه 3 بهمن 1388 )
» ابعاد جنگ نرم ( شنبه 3 بهمن 1388 )
» تست هوش خود را بسنجید ( چهارشنبه 16 دی 1388 )
» تست های تشخیص اسطراب ( دوشنبه 14 دی 1388 )
» روانشناسی کار دکتر ساعتچی ( پنجشنبه 19 شهریور 1388 )
موضوعات

لینکستان

نظرسنجی

از کدام یک از مطالب بیشتر خوشتون می آید؟نویسندگان

» SM AFGHAHI (6)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


امروزه وبلاگ های متعددی در زمینه روانشناسی به وجود آمده اما ما سعی داریم وبلاگی برتر و متفاوت را در این زمینه به وجود آوریم.
ایجاد کننده وبلاگ : SM AFGHAHI